1992

Philip Moseley for the role of Robin Oakapple in Ruddigore, 1991
 

1993

Ken Dagger for the role of John Wellington Wells in The Sorcerer, 1992
 

1994

David Twizell for the role of Wilfred Shadbolt in The Yeomen of the Guard, 1993
Sheila Pound, Philip Walsh and Maureen Young for services to amateur theatre 
 

1995

The Production Team for Best Stage Production - The Mikado, 1994
 

1996

Peter Baldwin for the role of Cyril in Princess Ida, 1995
The Lighting Crew - Princess Ida, 1995 
 

1997

Delia Eden for the role of Julia Jellicoe in The Grand Duke, 1996
 

1998

John Darrell for the role of Frederic in The Pirates of Penzance, 1997
The Backstage Crew - The Pirates of Penzance, 1997 
 

1999

David Chard for the role of Grosvenor in Patience, 1998
The Society for Best Dressed Show - Patience, 1998 
 

2000

Ken Dagger for the role of Lord Chancellor in Iolanthe, 1999
Tim Dagger  - best Musical Director - Iolanthe, 1999
Mary Hanna - makeup - Iolanthe, 1999  
Jean Lee for services to musical theatre 
 

2001

Delia Eden Winter for the role of Little Buttercup in HMS Pinafore, 2000
Frank Horsfall for the role of Counsel for the Plaintiff in Trial by Jury, 2000 
 

2002

Ken Dagger and Jacqui Veazey for the roles of Duke and Duchess of Plaza-Toro in The Gondoliers, 2001
 

2003

Tara Dempsey and Philip Walsh for the roles of Mad Margaret and Sir Despard in Ruddigore, 2002
 

2004

John Darrell for the role of Colonel Fairfax in The Yeomen of the Guard, 2003
 

2005

Jacqui Cookson for the role of Princess Zara in Utopia Limited, 2004
Jacqui Veazey
for services to operatic societies
 

2006

Karen Robinson for the role of Aline in The Sorcerer, 2005
Ken Dagger
for the role of John Wellington Wells in The Sorcerer, 2005
 

2007

Peter Roper for Most Entertaining Operatic Role as Pooh-Bah in The Mikado, 2006
Ken Dagger for Best Supporting Role as Ko-Ko in The Mikado, 2006
The Chorus
for Best Chorus - The Mikado, 2006
The Production Team for Best Stage Production - The Mikado, 2006 
 

2008

Karen Robinson and John Darrell for Most Entertaining Operatic Roles
in Princess Ida 2007
 

2009 

The Production Team for Best Staging - Trial by Jury and HMS Pinafore, 2008
Ken Robinson
for services to amateur  theatre
 

2010

 Peter Bowden for Best Supporting Role as The Pirate King
in The Pirates of Penzance, 2009
Jean Lee for services to amateur theatre 
 

2012

The Production Team for Best Staging - Iolanthe, 2010
 

2013

Kingsley Judd for Most Promising Newcomer as Richard Dauntless
in
Ruddigore, 2012

 The system of awards changed a few years ago so that there are now fewer actual awards and they are chosen from several nominations for each category.
These are the nominations which we have received recently:
2012 - Debbie Ralph as Best Newcomer (Gianetta in The Gondoliers 2011)
2012 - Best Chorus (The Gondoliers 2011)
2014 - Ken Dagger as Most Entertaining Character (Bunthorne in Patience 2013)
2015 - Ken Dagger as Most Entertaining Character (Jack Point in The Yeomen of the Guard 2014)
2016 - Elaine McNicol as Best Supporting Actress (Katisha in The Mikado 2015)
2016 - Andrew Lyons as Best Supporting Actor (Pooh-Bah in The Mikado 2015)

  In 2017 our NODA District introduced a special Gilbert & Sullivan category.   We received several nominations and these two awards:
      
2017              Clio Hedley for Best Female Actor as Josephine in HMS Pinafore, 2016
                            Andrew Lyons for Most Entertaining Character as The Learned Judge in
                             Trial by Jury, 2016
 

The following members received Long Service Awards (20 years' service or more) on the 70th Anniversary of the Society in November 2000:

Christine Dempsey      Isabel Fenton      Elizabeth Harrison      Geoff Helm      Michael Howarth
Joan Kane      Jim Millard      Pat Porteus      Sheila Pound      Ken Robinson      John Sherrington
Jacqui Veazey      Philip Walsh      Delia Eden Winter

Jean Lee received a Commendation Award.

The following members received Long Service Awards at the 75th Anniversary Dinner
on 16th July 2005:

Pauline Wilson      Jacqui Cookson      David Chard

The following members received Long Service Awards on the occasion of  the 80th Anniversary:

George Bland   Avice Dagger   Ken Dagger   Frank Horsfall   John Wilson

Tim Dagger received a Commendation Award

The following members received Long Service Awards at the 85th Anniversary Dinner
on 13 February 2016:

John Darrell   Carol Lawrance

At the 80th Anniversary Dinner on 8 January 2011 Ken Robinson received a Marton Special Cup for exceptional service to the Society.

At the 85th Anniversary Dinner on 13 February 2016 Ken Dagger received a Marton Special Award to mark his retirement as Chairman after 19 years and in recognition of his services onstage and offstage in 29 shows.

h o m e   |   e - m a i l